Blog

Otel, Cafe ve Restoranlar İçin Berjer Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Otel, cafe, restoran gibi odağında konfor olan hizmet alanlarının, dekorasyon ve mobilya tercihi oldukça önemlidir. Çünkü ziyaretçiler için mekân seçiminde mobilyaların konfor oranı ve estetik görünümü belirleyici olmaktadır. Bu durumda otel, cafe veya restoran işletmecileri ve dekorasyon sorumluları için ziyaretçilerin beklentilerindeki görsellik, konfor ve işlevsellik ön planda tutulmalıdır.

Otel, cafe ve restoranlarda en sık kullanılan mobilyaların ilki berjerlerdir. Berjer seçimi sırasında dikkate alınması gereken konulara hâkim olmak, seçim sürecinde avantaj sağlar.

Otel, Cafe ve Restoranlar İçin Berjer Seçilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Otel, cafe ve restoranlar horeca sektörünün baş temsilcileri olarak kabul edilir. Bu alanlar için hazırlanan iç ve dış mekan projelerinde misafirlerin ihtiyaçlarının karşılanabilir olmasına dikkat edilmelidir.  Beklentilerin karşılanabilmesi, işletmelerin dekorasyon ve mobilya tercihi başta olmak üzere ortam koşullarının oluşturulmasına bağlıdır. Hareketli mobilyalar içinde en önemli kategorilerden biri de berjerlerdir.

Bekleme salonları, yemek alanları, dinlenme ve eğlence bölümleri gibi pek çok kısım için berjerler; ziyaretçilerin en fazla kullandığı eşyalardan biridir. Dolayısıyla berjer seçimi, konfor odaklı hizmet sektöründe yer alan işletmeler için profesyonel şekilde değerlendirilmesi gereken bir konudur.

Seçim sürecinde berjer türlerinin, dekorasyon konseptinin ve materyal veriminin birbirine oranı son derece önemlidir. Hizmet alanının benimsediği konsepte uyumlu materyallerden üretilmiş berjerler arasında uygun tercihler yapılmalıdır.

Mekânın Renkleri ile Uyumlu Olması

Kullanılacak mekânın belirlediği konsept ve renk, berjer seçimi sırasında dikkate alınması gereken ilk koşuldur. Ortam renklerinin devam niteliği taşıması, kullanıcıların mekâna bakış açılarını da yakından ilgilendirir. Ferah, uyumlu ve rahat bir ortam oluşması adına berjer renkleri ve mekandaki ağırlıklı renkler arasında bir denge kurulmalıdır.

Berjerin Modeli

Berjerler pek çok model ve tasarıma sahip hareketli mobilyalardır. Bu durumda tercih sürecinin kritik başlıklarından birini doğru model tercihi oluşturur. Çünkü mekânın renkleri ile uyumlu ancak tasarım yönünden uyumsuz olan berjerler; istenen etkinin yaratılmasını engelleyebilir. Model seçimi aynı zamanda kullanım konforunu da doğrudan etkiler.

Kolay Temizlenmesi

Horeca sektönün öncü işletmeleri otel, restoran ve cafeler için sürekli kullanım sirkülasyonu mobilya tercihlerini büyük oranda etkilemektedir. Ziyaretçilerin sıklıkla kullandığı mekân mobilyaları adına iki önemli değerlendirme ölçütü rahatlık ve temizliktir. Berjer alımında da bu beklentileri karşılamanın yolu kolay temizlenebilir kumaşlar kullanmaktır. Berjer tercihi sürecinin ayrılmaz parçası olan kolay temizlenme özelliği işletme düzeninin korunması ve işlevsellik kriterlerine de katkı sunar.

Berjerin Boyutları

Alan hacminin verimli kullanılması için mobilya yerleşiminin ve eşya boyutlarının önemi büyüktür. Dolayısıyla berjer alımları sırasında, mekânın kullanıma sunulan alanının hacmine göre hareket etmek gerekir. Otel, restoran ve cafe gibi mekanlarda berjerlerin tercih edilmesinin temel sebebi, fazla yer kaplamadan yüksek konfor sağlamalarıdır. Bu durumda berjer modelleri arasında seçim yaparken alana uygun boyutlu olanları seçmek ve mekânı verimli şekilde kullanmak mümkündür.

Otel, Cafe ve Restoranlarda Kullanılan Berjer Çeşitleri Nelerdir?

Otel, cafe ve restoranlar için mekânın işlevsel kullanımı ve konfor odağında dekorasyon planlarına ihtiyaç duyulur. Bu planlar sırasında vazgeçilmez mobilyalardan biri olarak kullanılan berjerler, model özelliklerinde göre değerlendirilir.

Berjer tercihi yapılırken en çok rağbet gören modeller; tekli – ikili berjer, yuvarlak berjer, klasik-retro berjer ve Chester berjer şeklinde sıralanabilir.

Tekli ve İkili Berjer

Tekli ve ikili berjer modelleri, berjer tercihi yapılırken öncelikli olarak değerlendirilen modellerdir. Çünkü geniş kullanım alanlarında aynı tür berjer kullanmak isteyen işletmeler için hem kumaş hem de tasarım çeşitliliği bakımından verimli mobilyalardır.

Yuvarlak Berjer

Cafeler için berjer seçimi sırasında kullanılabilecek alternatif modellerden biri yuvarlak berjerdir. Modern görünümü ve rahat kullanım özelliği yuvarlak berjerleri, farklı iç ve dış mekân kurguları için cazip kılar.

Salıncak Berjer

Özellikle açık hava dekorasyonu ve konsept mekân dizaynı için sıklıkla tercih edilen modeldir. Sallanma özelliğiyle ziyaretçiler için eğlenceli ve konforlu bir kullanım sunar.

Retro Berjer

Konsept dekorasyon tercihleri için retro görünüme uyum sağlayan özel berjer modelleri arasında yer alır. Özellikle retro havasını mekân dizaynında sunmak isteyen cafe ve oteller için berjer seçimi retro berjer modelleriyle alternatif ürün avantajına sahip olmuştur.

Klasik Berjer

Berjer üretiminin standart tasarım özelliklerine sahip modellerdir. Bekleme salonları, danışma bölümleri ve dinlenme alanları gibi ziyaretçi sirkülasyonunun yoğun olduğu alanlarda sıklıkla tercih edilir.

Chester Berjer

Karakteristik görünümüyle hem kullanıcılar hem de dekorasyon planlayıcıları için cazip bir berjer modelidir. Özellikle rahat ve canlı bir mekân kurgulamak isteyen otel, cafe ve restoranlar için Chester berjerler tercih sebebidir.

Back to list

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.