Blog

Otel, Cafe ve Restoranlar İçin En İyi Masa Modelleri Hangileridir?

İnsanların horeca sektörüne ait işletmeleri değerlendirirken dikkate aldığı kriterlerin başında mekân tasarımı ve konfor yer alır. Özellikle otel, cafe ya da restoran gibi hoş vakit geçirmenin önemli olduğu yerlerde; ziyaretçilerin dizayn ve mobilya seçimine dair incelemeleri yoğunlaşır. Çünkü bu tarz mekanlar için uzun saatler vakit geçirilecek alanlarda kullanılan eşyaların kalitesi, görünümü ve işlevselliği hizmetin bir parçası kabul edilir.

Mekân dizaynına dair ayrılmaz parçalardan biri de masa modelleridir. İşletmeler beklentileri karşılayabilmek adına en iyi masa modelleri arasında dikkatli tercih yapmalıdır.

Otel, Cafe ve Restoranlar İçin Masa Seçilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Otel, cafe ve restoranlar için masa kullanımı, hizmet hedefinin temel faktörlerinden biridir. Ziyaretçilerin ya da müşterilerin vakit geçireceği alanların dizaynı, masa seçimiyle şekillenir.

Restoran veya cafeler için en iyi masa modelleri arasında tercih yapabilmenin temel kuralları; dekorasyon planına uyum, malzeme kalitesi kriterleri ve yerleşim planına uygun tasarım şeklinde sıralanabilir.

1.      Dekorasyon

Horeca sektö işletmelerinin en önemli mobilyaları kabul edilen masaların alımı sırasında, dekorasyon planıyla doğrudan bir bağlantı kurulmalıdır. Mekân tasarımının temelini oluşturan konsept, alan hacmi ve hacimle bağlantılı olarak ağırlanmak istenen ziyaretçi kapasitesi gibi pek çok unsur dekorasyon planıyla birlikte masa seçimini de etkiler. Dolayısıyla en iyi masa modelleri arasında tercih yaparken mekân dekorasyonuna ait tüm detaylar önem taşır.

2.      Malzeme Kalitesi

Cafe ya da restoranlar için masa seçimi yapılırken mekânda yaratılmak istenen ambiyans, tercih edilen materyallerle sağlanır. Bu durumda masa tercihi sırasında yalnızca tasarım odaklı değil, malzeme odaklı bir perspektif geliştirilmelidir. Öte yandan malzeme kalitesi kullanım alanında hedeflenen kapasiteyle de direkt olarak bağlantılıdır. Dayanıklı ve hafif materyal tercihleri, masa seçiminde sirkülasyonu yüksek işletmeler için avantaj sağlar.

3.      Yerleşim ve Planlama

En iyi masa modelleri arasında tercih yapmak isteyen işletmeler için öncelikli seçim kriterlerinden biri; masa modellerinin alan planlaması ve yerleşim modeline uyumudur. Çünkü bazı yerleşim planlarının karakteristiği belirli masa tasarımları için uygun olmayabilir. Bazen de malzeme kalitesi ve dekorasyon uyumu olan bir masa modeli, alan hacminden dolayı hedeflenen kapasiteyle uyumsuzluğa neden olur. Tüm bu risklerin en aza indirilmesi adına cafe, restoran ya da oteller için masa seçimi sırasında yerleşim planına dikkat edilmesi gerekir.

L’Olivetto Restaurant

Otel, Cafe ve Restoranlar İçin En İyi Masa Modelleri

Hizmet sektöründe yer alan işletmeler arasında dekorasyon ve mobilya kullanımının kritik öneme sahip olduğu cafe, restoran tarzı işletmelerin seçim sürecini doğru yönetmesi önemlidir.

Mekân planlamalarının en kritik parçalarından biri olan masa tercihi; alan hacmini doğru kullanma, kullanım konforu ve dayanıklılık gibi pek çok beklentiyi de doğrudan etkiler. Bu beklentilerin verimli şekilde karşılanması, en iyi masa modelleri ve bu modellerin temel özellikleri hakkında bilgi sahibi olmakla mümkündür.

Otel, cafe ve restoranlarda tercih edilen en iyi masa modelleri aşağıda verilmiştir;

Ahşap Masalar

Ahşap masalar model çeşitliliği ve tasarım yelpazesi geniş ürünlerdir. Bu sebeple dizayn planlarının vazgeçilmez ürünlerinden biri halini almıştır. Ağaç malzemeden üretilen ve en iyi masa modelleri arasında yer alan ahşap masalar; hafiflik, kullanım kolaylığı ve dayanıklılık özelliğiyle sıklıkla tercih edilmektedir. Ayrıca dekorasyon uyumunda doğallık kriteri olan işletmeler için son derece verimli bir yapısı vardır.

Kompakt Masalar

Özellikle cafe dekorasyonları ve yerleşim planları için sıklıkla tercih edilen masa modellerinden biri kompakt masalardır. Ömürlük ve leke tutmama özelliğine sahip olan kompakt masalar, renk seçeneği ve desen açısından da geniş bir yelpaze sunar. Her zevk ve mekâna uygun bir seçeneği olan bu ürünler aynı zamanda yüksek sirkülasyonlu kullanım alanları için elverişlidir.

Mermer Masalar

Mermer masalar, dekorasyon alternatifleri arasında ağır ve klas bir hava yaratmak isteyen işletmeler için en iyi masa modelleri listesindedir. Ağırlama salonları, otel restoranları, davet yemeklerinin düzenlendiği özel işletmeler mermer masaları sıklıkla tercih etmektedir.

Terrazzo Masalar

Terrazzo masalar doğal malzemelerden oluşan ve farklı tasarımlara ait seçenekler sunan alternatif ürünlerdir. Cafe, otel ve restoran dekorasyonlarında sıklıkla tercih edilen terrazzo masalar mekân konseptine uyumlu renk skalalarına göre üretilebilir.

Seramik Masalar

Doğal materyal kullanımını benimseyen işletmeler ve özel tasarım konseptler için uyumlu masa modellerinden biri de seramik masalardır. Levha boyutları tasarım özelliklerine göre tercih edilebilen seramik masalar; geleneksel tasarıma sahip mekanların tercihi olduğu gibi modern tasarımlarda da kullanılmaktadır.

Bar Masaları

Bar masaları; cafe ve restoran dekorasyonunda yaygın şekilde kullanılır. Farklı alternatifleri olan bar masaları; keyifli sohbet ortamlarını sıcak bir ambiyansla yaratmak isteyen işletmeler tarafından tercih edilir.

Back to list

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.